1. System punktów zaliczeniowych ECTS
Na wszystkich kierunkach, poziomach, profilach i formach studiów realizowanych w Akademii Techniczno-Humanistycznej obowiązuje system punktów zaliczeniowych ECTS.
- System punktów zaliczeniowych stosowany w Akademii odpowiada standardowi Europejskiego Systemu Transferu i Akumulacji Punktów (ECTS - EuropeanCredit Transfer System).
- Każdemu modułowi kształcenia (przedmiotowi, praktykom itp.) w każdym semestrze przyporządkowana zostaje całkowita liczba punktów ECTS (P). Punkty przypisane są całym modułom (przedmiotom), a nie poszczególnym formom zajęć.
- Liczba punktów ECTS (P)odzwierciedla, wyrażony w godzinach, całkowity nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się modułu (przedmiotu)
i przez to do jego zaliczenia. Całkowity nakład pracy obejmuje godziny zajęć zorganizowanych przez uczelnię zgodnie z planem studiów (godziny kontaktowe) oraz godziny przeznaczone na indywidualną pracę studenta, w tym przygotowanie do zaliczenia i/lub egzaminu.
- Należy przyjąć, że 1 punkt ECTS odpowiada nakładowi pracy wynoszącemu od 25 do 30 godzin.
- Uzyskanie przez studenta określonej liczby punktów P związane jest jedynie z faktem zaliczenia modułu kształcenia (przedmiotu) i nie ma związku z otrzymaną oceną.
- Punkty P przypisuje wydziałowa komisja ds. jakości kształcenia a ustala senat.
- PRzez cały okres trwania studiów, student kumuluje punkty ECTS przypisane modułom kształcenia, tj. przedmiotom i innym zajęciom dydaktycznym przewidzianym w programie studiów.
- Warunkiem wpisu na dany semestr jest uzyskanie przez studenta do momentu rozpoczęcia tego semestru łącznej liczby punktów ECTS nie mniejszej niż:
S - dPn
gdzie:
S – suma punktów ECTS przypisanych w programie studiów do (n-1) semestrów,
n – numer semestru, na który wpisuje się studenta,
dPn– dopuszczalny deficyt punktów, przy którym student może uzyskać wpis na semestr n.
- Dopuszczalny deficyt punktów dPn określa dziekan.
- Liczba punktów ECTS wymagana do ukończenia studiów wynosi:
- dla studiów pierwszego stopnia inżynierskich: nie mniej niż 210,
- dla studiów drugiego stopnia: nie mniej niż 90.
2. Zaliczanie przedmiotów, semestrów, lat studiów, egzaminy
- Moduł kształcenia jest podstawowym komponentem programu studiów. Pojęciem tym określa się zajęcia dydaktyczne lub grupę zajęć, którym przypisane są zakładane efekty uczenia się oraz liczba punktów ECTS. Modułem może być typowy przedmiot lub grupa przedmiotów, ale także „praktyka” lub „przygotowanie pracy dyplomowej”. Modułem może być też zbiór przedmiotów obowiązkowych dla określonej specjalności lub specjalizacji w ramach kierunku studiów, czy też zestaw przedmiotów o określonej łącznej liczbie punktów ECTS, wybrany przez studenta spośród przedmiotów należących do określonego, większego zbioru.
- Przedmiot jest to zespół zajęć dydaktycznych określonych wspólną nazwą, przewidzianych do realizacji zwykle w tym samym semestrze planu studiów, podlegających łącznej ocenie, któremu przypisano całkowitą liczbę punktów ECTS.
W ramach przedmiotu mogą być prowadzone różne formy zajęć (np. wykłady, ćwiczenia audytoryjne, ćwiczenia laboratoryjne).
- Każdy moduł kształcenia znajdujący się w programie studiów powinien przyczyniać się do osiągnięcia przez studenta założonych dla tego programu efektów uczenia się.
- Prowadzący zajęcia zobowiązani są przedstawić studentom na początku semestru:
- sylabus modułu/przedmiotu,
- warunki usprawiedliwiania i odrabiania nieobecności na zajęciach,
- godziny konsultacji.
- Obecność studenta jest obowiązkowa, pod rygorem niezaliczenia przedmiotu, w następujących formach zajęć:
- ćwiczeniach audytoryjnych, laboratoryjnych, projektowych i terenowych,
- zajęciach praktycznych na kierunkach medycznych,
- konwersatoriach, zajęciach z praktycznej nauki języków obcych na kierunku filologia,
- seminariach dyplomowych, seminariach przedmiotowych na kierunkach medycznych, proseminariach,
- lektoratach,
- warsztatach,
- zajęciach sportowych z wychowania fizycznego.
- Dla studentów pierwszego roku studiów pierwszego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich wszystkie formy zajęć są obowiązkowe, z zastrzeżeniem. Sposób sprawdzania obecności na wykładach określa prowadzący zajęcia.
- Przy powtarzaniu przedmiotu, student jest zobowiązany do zapoznania się z warunkami uzyskania zaliczenia przedmiotu, jakie określi prowadzący przedmiot na początku semestru.
- Zaliczenie przedmiotu polega na uzyskaniu pozytywnej oceny (3 lub wyższej) z egzaminu (o ile program studiów przewiduje egzamin z danego przedmiotu) i wszystkich form zajęć, jakie dany przedmiot obejmuje. Zaliczenie przedmiotu oznacza osiągnięcie przez studenta przedmiotowych efektów uczenia się.
- Egzamin jest sprawdzianem stopnia osiągnięcia przez studenta przedmiotowych efektów uczenia się i może mieć formę ustną lub pisemną, bądź obie formy. Warunki dopuszczenia do egzaminu określa prowadzący przedmiot.
- Zaliczenie przedmiotu, który nie kończy się egzaminem nie może przyjąć formy egzaminu i musi być dokonane na podstawie uzyskanych przez studenta co najmniej 2 pozytywnych ocen.
- Ocenę z zaliczenia formy zajęć wystawia prowadzący te zajęcia.
- Zaliczenie przedmiotu znajduje potwierdzenie w pozytywnej ocenie końcowej z przedmiotu (Opki = 3 lub wyższej), którą wystawia prowadzący przedmiot. Sposób wyliczenia oceny końcowej określa się w zasadach zaliczenia przedmiotu, opisanych w sylabusie.
- W przypadku braku zaliczenia egzaminu bądź którejś formy zajęć danego przedmiotu, do protokołu, jako ocenę końcową, wpisuje się ocenę niedostateczną (2,0).
- Szczegółowe zasady dokumentowania przebiegu studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich określa Rektor w drodze zarządzenia.
- Nieobecność na zajęciach obowiązkowych powinna być usprawiedliwiona przez studenta.
- Nieobecność studenta na zajęciach obowiązkowych usprawiedliwia prowadzący te zajęcia, od jego decyzji studentowi przysługuje prawo odwołania do dziekana.
- Prowadzący zajęcia określa termin i zasady odrobienia zajęć, na których student był nieobecny.
- Gdy liczba godzin opuszczonych zajęć przekroczy możliwość ich odrobienia, student winien wystąpić do dziekana o powtarzanie przedmiotu lub danej formy zajęć, bądź o udzielenie urlopu zdrowotnego lub dziekańskiego.
- Usprawiedliwiona nieobecność studenta nie zwalnia go z obowiązku pełnej znajomości zrealizowanego w tym czasie programu nauczania.
- Spowodowana chorobą nieobecność studenta na obowiązkowych zajęciach z wychowania fizycznego nie wymaga ich odrabiania wówczas, gdy przedłoży on zwolnienie
- Student jest zwolniony z uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego w danym semestrze pod warunkiem, że przedstawi kierownikowi Studium Wychowania Fizycznego i Sportu zwolnienie lekarskie, które obejmuje okres dłuższy niż 8 tygodni w ciągu semestru i jest wystawione przez lekarza specjalistę.
3. Przy zaliczaniu przedmiotów obowiązują następujące zasady:
- Podstawowym terminem uzyskania zaliczenia danej formy zajęć jest koniec zajęć dydaktycznych w danym semestrze, wynikający z harmonogramu roku akademickiego.
- Student ma prawo do dwukrotnego zaliczania danej formy zajęć przed upływem terminu oraz jednokrotnego zaliczania poprawkowego do końca sesji egzaminacyjnej poprawkowej. Zaliczenie zajęć po zakończeniu sesji egzaminacyjnej poprawkowej może odbywać się za zgodą dziekana i prowadzącego przedmiot.
- Na uzasadniony wniosek studenta o braku obiektywnej oceny jego wiedzy, dziekan może zarządzić przeprowadzenie komisyjnego sprawdzianu zaliczeniowego. Sprawdzian ten przeprowadza się według zasad obowiązujących dla egzaminu komisyjnego.
- Prowadzący przedmiot ma prawo do wyznaczenia zerowego terminu egzaminu. Zerowy termin egzaminu wyznaczany jest przed sesją egzaminacyjną w godzinach wolnych od zajęć.
- Prowadzący przedmiot może podjąć decyzję o zwolnieniu studenta z niektórych zajęć realizowanych w ramach przedmiotu w przypadku, gdy uczestniczy on w pracach badawczych lub wdrożeniowych.
- Student, który na zajęciach dydaktycznych, kolokwiach lub egzaminie dopuści się oszustwa (ściągania, plagiatu), może być nieklasyfikowany w danym semestrze z tego przedmiotu.
- W planie studiów mogą znaleźć się przedmioty, których zaliczenie jest obowiązkowe w danym okresie rozliczeniowym, co wynika z zapisów w sylabusach.
Informujemy, że zgodnie z obowiązującym punktowym systemem rozliczania zajęć, w celu uzyskania zaliczenia semestru studenci na kolejnych semestrach zobowiązani są do zdobycia określonej liczby punktów ECTS. Poniżej przedstawiamy informację odnośnie do wymaganej oraz minimalnej liczby punktów ECTS w roku akademickim 2022/2023.
Wymagana oraz minimalna liczba punktów ECTS niezbędnych do rejestracji na kolejne semestry w roku akademickim 2022/2023