Informacje w sprawie świadczeń pomocy materialnej
Świadczenia dla studentów w roku akademickim 2024/2025

W roku akademickim 2024/2025, aby uzyskać świadczenie pomocy materialnej, tj. stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, zapomogę i stypendium rektora należy wypełnić i zarejestrować odpowiedni wniosek w systemie USOS (Uniwersytecki System Obsługi Studiów) na stronie: https://usosweb.ubb.edu.pl w semestrze zimowym w terminie od 1 do 14 października 2024r., a w semestrze letnim od 1 do 17 marca 2025r. *)
Po zalogowaniu się do USOS należy wybrać zakładkę "Dla Wszystkich", następnie "Wnioski" i odpowiedni wniosek o przyznanie świadczenia. Zarejestrowany wniosek należy wygenerować z USOS i wydrukowany przedłożyć w dziekanacie wydziału wraz z wymaganą dokumentacją w semestrze zimowym w terminie do 15 października 2024r., a w semestrze letnim do 18 marca 2025r.
Uwaga!
Wypełnienie i zarejestrowanie formularza elektronicznego wniosku w USOS jest czynnością techniczną i nie stanowi złożenia wniosku.

W przypadku stypendium rektora powyższe terminy są ostateczne, zarówno w zakresie rejestracji formularza elektronicznego w USOS oraz złożenia wersji papierowej wniosku w dziekanacie wydziału wraz z dokumentami potwierdzającymi wyróżniające wyniki w nauce, rodzaj osiągnięć naukowych lub artystycznych, lub osiągnięć sportowych we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym. Dokumentów potwierdzających rodzaj w/w osiągnięć, złożonych po terminie wskazanym powyżej, nie uwzględnia się przy rozpatrywaniu wniosku.

*) W przypadku stypendium socjalnego, stypendium dla osób niepełnosprawnych oraz zapomogi możliwe jest złożenie wniosku o przyznanie świadczenia także w trakcie semestru. Wówczas świadczenie może zostać przyznane od miesiąca w którym wniosek został złożony pod warunkiem, że wniosek zostanie zarejestrowany w USOS w terminie do 15 dnia miesiąca w okresie wypłacania stypendiów.  Formę papierową wygenerowanego poprzez USOS wniosku wraz z załącznikami należy złożyć w dziekanacie wydziału w terminie do 16 dnia miesiąca.
Szczegółowe kryteria, tryb przyznawania, sposób ustalania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej oraz sposób dokumentowania sytuacji materialnej określa Regulamin świadczeń dla studentów UBB.

Plik do pobrania:

Pliki do pobrania:

Informacje dotyczące świadczeń

1. Stypendium socjalne -  może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza progu dochodu ustalonego w Uczelni.
    W przypadku przedstawiania dochodów członków rodziny studenta, wymagane jest złożenie Informacji w sprawie przetwarzania danych osobowych dla potrzeb postępowania w sprawie stypendium socjalnego na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim.
    Wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniająca do ubiegania się o stypendium socjalne nie przekracza 45% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego od dnia 1 stycznia roku poprzedzającego rok akademicki, na który przyznawane jest stypendium socjalne, na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207). tj. 1570,50 zł (netto) miesięcznie na osobę w rodzinie studenta.

W szczególnie uzasadnionym przypadku student może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości. Warunkiem uzyskania stypendium socjalnego w zwiększonej wysokości jest spełnienie kryteriów niezbędnych do uzyskania stypendium socjalnego. Do zdarzeń szczególnie uzasadniających przyznanie stypendium socjalnego w zwiększonej wysokości zalicza się wydarzenia mające kluczowe znaczenie dla przebiegu jakości życia studenta, które z uwagi na swój charakter są rozciągnięte w czasie [więcej]

2. Stypendium dla osób niepełnosprawnych - może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
    W przypadku, gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, świadczenie przysługuje przez dodatkowy okres 12 semestrów [więcej]

3. Zapomogi – może otrzymać student, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej.
    Podstawą przyznania zapomogi jest wystąpienie zdarzeń mających kluczowe znaczenie dla przebiegu jakości życia studenta, które występują nagle i losowo lub w sytuacji nielosowej. Zdarzenia uzasadniające przyznanie zapomogi wymagają udokumentowania. Zapomoga może być przyznana studentowi nie częściej niż dwa razy w roku akademickim [więcej]

4. Stypendium rektora –  może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

Stypendium rektora otrzymuje również student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest: laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty; medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie [więcej]