Portal STUDIA - informacje i komunikaty dla studentów UBB
Zapomogi
Zapomogę – może otrzymać student, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Podstawą przyznania zapomogi jest wystąpienie zdarzeń mających kluczowe znaczenie dla przebiegu jakości życia studenta, które występują nagle i losowo lub w sytuacji nielosowej. Zdarzenia uzasadniające przyznanie zapomogi wymagają udokumentowania.

Przez trudną sytuację życiową uzasadniającą przyznanie jednorazowego wsparcia finansowego w formie zapomogi należy rozumieć ogół warunków (np. materialnych, rodzinnych, społecznych, zdrowotnych), w jakich znalazła się rodzina studenta, powodujących przejściowe problemy w spełnianiu potrzeb materialnych rodziny. Przyczynami trudnego położenia życiowego studenta mogą być w szczególności choroba, niepełnosprawność lub śmierć członka rodziny, szkody spowodowane innym zdarzeniem losowym (np. pożarem, klęską żywiołową), utrata stałego źródła dochodu i inne.

Organ przyznający zapomogę ocenia na podstawie dokumentów zgromadzonych w aktach sprawy, czy sytuacja życiowa, w jakiej znalazł się student, uzasadnia udzielenie pomocy finansowej.

Zapomoga może być przyznana studentowi nie częściej niż dwa razy w roku akademickim.

W przypadku studiowania na więcej niż jednym kierunku studiów zapomogę można pobierać tylko na jednym, wskazanym przez studenta kierunku.
 
  1. Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymywać świadczenia tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku. Świadczenia te:
    • przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.
    • nie przysługuje studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
      – magistra, magistra inżyniera albo równorzędny;
      – licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.   
  2. Łączny okres, przez który przysługują świadczenia wynosi 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem że w ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:
    • pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów;
    • drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.
  3. Łączny okres, o którym mowa w pkt 2, jest dłuższy o 2 semestry w przypadku, gdy student podjął jednolite studia magisterskie, których czas trwania określony w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów.
  4. Do okresu, o którym mowa w pkt 2 i 3, wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, o których mowa w pkt 1 ppkt 1, w tym semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, z wyjątkiem semestrów na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego. W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr.
  5. Przepisy ust. 4 stosuje się odpowiednio do studentów, którzy kształcili się lub uzyskali tytuły zawodowe za granicą.
  Świadczenia nie przysługują studentom będącym:
  • żołnierzami zawodowymi, którzy podjęli studia na podstawie skierowania przez właściwy organ wojskowy i otrzymali pomoc
    w związku z pobieraniem nauki na podstawie przepisów o służbie wojskowej;
  • żołnierzami powołanymi do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, o której mowa w art. 95 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615 i 1834), lub żołnierzami zawodowymi pełniącymi służbę wojskową w uczelni wojskowej, w której pobierają naukę;
  • funkcjonariuszami służb państwowych w służbie kandydackiej albo będących funkcjonariuszami służb państwowych, którzy podjęli studia na podstawie skierowania lub zgody właściwego przełożonego i otrzymali pomoc w związku z pobieraniem nauki na podstawie przepisów o służbie.
Ustalenie prawa do zapomogi oraz jej wypłata następuje na wniosek studenta.

Terminy składania wniosku
Formularz elektroniczny wniosku o przyznanie zapomogi należy wypełnić i zarejestrować w systemie USOS (Uniwersytecki System Obsługi Studiów) na stronie: https://usosweb.ubb.edu.pl .
Po zalogowaniu się do systemu USOS należy wybrać zakładkę "Dla Wszystkich", a następnie "Wnioski". Wniosek o przyznanie zapomogi należy zarejestrować i wypełnić w semestrze zimowym w terminie od 1 do 14 października 2024r, a w semestrze letnim od 1 do 17 marca 2025rZarejestrowany wniosek należy wygenerować z USOS i wydrukowany przedłożyć w dziekanacie wydziału wraz z wymaganą dokumentacją w semestrze zimowym w terminie do 15 października 2024r., a w semestrze letnim do 18 marca 2025r.
W przypadku zapomogi możliwe jest złożenie wniosku o przyznanie świadczenia także w trakcie semestru. Świadczenie może zostać przyznane w miesiącu w którym wniosek został złożony pod warunkiem, że wniosek zostanie zarejestrowany w USOS w terminie do 15 dnia miesiąca w okresie wypłacania stypendiów. Formę papierową wygenerowanego poprzez USOS wniosku wraz z załącznikami należy złożyć w dziekanacie wydziału w terminie do 16 dnia miesiąca.
 
Wypełnienie i zarejestrowanie formularza elektronicznego wniosku w USOS jest czynnością techniczną i nie stanowi złożenia wniosku.
 
(W razie problemów przy wypełnianiu wniosku, można kontaktować się w dziekanacie wydziału z koordynatorem upoważnionym do przetwarzania wniosków).
  
W przypadku przedstawiania informacji dotyczącej członka rodziny studenta, wymagane jest złożenie informacji o przetwarzaniu danych osobowych dla potrzeb postępowania w sprawie zapomogi w Uniwersytecie w Bielsku-Białej; Wzór informacji określa Załącznik nr 1.
 
Szczegółowe kryteria, tryb przyznawania, sposób ustalania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej oraz sposób dokumentowania sytuacji materialnej określa Regulamin świadczeń dla studentów UBB.

©2024 Uniwersytet Bielsko-Bialski. Wszystkie prawa zastrzeżone. 

Zapisano