Portal STUDIA - informacje i komunikaty dla studentów UBB
Aktualności

Zmiany, ach te zmiany. Jak sobie z nimi radzić?

Data: 20.05.2024 Kategoria: Psycholog

Nadszedł  październik, a  wraz z nim nowy rok akademicki. Wielu studentów właśnie teraz rozpoczyna swoje studia.  Pierwszy rok na uczelni  może się wiązać z dużymi zmianami życiowymi. Zmienimy środowisko: mamy nowych profesorów i wykładowców, mamy nowych znajomych w grupie. Bywa, że zmieniamy miejsce zamieszkania, a niektórzy decydują się  zmienić kierunek rozwoju zawodowego.  

Niektórzy ludzie uwielbiają zmiany, dobrze je znoszą i czasem nawet ich poszukują. Mówimy, że są proaktywni. Niektórzy są bardziej sceptyczni, potrzebują więcej czasu na oswojenie się ze zmianami. To, w jaki sposób reagujemy na zmianę, zależy od naszych indywidualnych cech charakteru, ale także wynika z dynamiki procesu adaptowania się do zmian. Bez względu ma to, jaka zmiana nas czeka, każda zmiana, również pozytywna niesie za sobą stratę tego, co było dotychczas. Czegoś nie będzie, bo pojawi się nowe. I ten fakt może budzić różne emocje i reakcje. Zapraszam Państwa dzisiaj do przyjrzenia się sobie. Przedstawię, jak wyglądają etapy reakcji psychologicznej na zmianę i przybliżę sposoby przyswajania się do nowej rzeczywistości. To pozwoli lepiej zrozumieć własne doświadczenie adaptacji w nowym środowisku.

Naukowcy odkryli, że reakcja i proces adaptowania się do zmian jest powtarzalny i charakteryzuje się pewną fazowością.

Na początku, na samą wiadomość o tym, że coś się zmienia, nasz umysł stara się zachować dobry nastrój pomimo odczuwanego lęku. Dlatego stosuje mechanizm zaprzeczenia: informacja o zmianie wydaje się mało wiarygodna lub nieważna i jest spychana na dalszy plan. Często wówczas przyjmuje się postawę: „właściwie to nic się dla mnie nie zmienia”, „jeszcze daleko do października, będę się martwił później”.

W drugiej fazie procesu- fazie buntu i oporu można odczuwać złość, na przykład na nowe dla studenta procedury uczelni. Można sobie wówczas myśleć: „to jest bez sensu, ja tak nie chcę”. Kiedy człowiek pogodzi się z tym, że nadchodząca zmiana jest nieuchronna, rozpoczyna się kolejna faza adaptacji.

W trzeciej fazie akceptacji- pojawia się zgoda na rozwiązania, które niesie zmiana, ale nadal jeszcze można odczuwać smutek i tęsknotę do tego, co było przedtem. Pojawiają się myśli: „kiedyś było jakoś lepiej”, „wolałem uczyć się w liceum”.

W następnym etapie, gdy żal za stratą jest już mniej odczuwalny, zaczyna pojawiać się zainteresowanie, nadzieja i ciekawość tym, co nadchodzi. Nie oznacza to, że napięcie czy lęk znikną zupełnie, ale towarzyszy im gotowość do podejmowania wyzwań, zmagania się i zgoda na popełnianie błędów. Wątpliwości: „czy to jest dla mnie?”, „czy poradzę sobie na studiach” nadal mogą się pojawić, ale jednocześnie mobilizują do dalszego działania.

W ostatniej fazie-fazie zaangażowania, zmiana przestaje być  postrzegana jako coś nowego. Staje się już elementem codziennego życia. Powoli znikają myśli, czy i jak poradzić sobie z nowymi wyzwaniami. Człowiek po prostu podejmuje działania.  Wówczas status studenta  staje się dla Państwa oczywisty  naturalny. Pojawia się optymizm na myśl o nowych możliwościach i umiejętnościach.

Czasem, podczas podejmowania prób i stawiania czoła wyzwaniom przeciwności wytrącają nas z równowagi psychicznej.

To, co pomoże przejść przez proces zmiany to:

  • uświadomienie sobie swoich obaw
  • zbieranie informacji o tym ,co niesie zmiana i przygotowanie się do niej
  • rozmowa z osobami, które Cię wesprą
  • wyobrażanie sobie dobrej przyszłości.

Uczelnia ATH tak jak inne wyższe szkoły umożliwia wszystkim studentom skorzystanie z bezpłatnej pomocy psychologicznej. Jeśli czujesz, że zmiana Cię przerasta, lub masz  inny  problem, z którym nie możesz sobie poradzić, pamiętaj, że możesz  skorzystać z pomocy  psychoterapeuty. Z konsultacji mogą również skorzystać osoby, które zmagają się ze stresem, wątpliwościami, doświadczają niepokoju lub obniżenia nastroju, lub po prostu czują, że potrzebują rozmowy. W celu ustalenia terminu spotkania można kontaktować się, pisząc na adres: acharusta@ath.bielsko.pl (proszę korzystać ze skrzynki ATH) lub dzwoniąc pod numer 33 82 79 436.

Nazywam się Aleksandra Charusta i jestem dyplomowanym psychoterapeutą psychodynamicznym. Od 7 lat pracuję jako psycholog, od 4 jako psychoterapeuta. Doświadczenie zawodowe zdobyłam w różnych instytucjach, wspierając psychologicznie  dzieci, młodzież i osoby dorosłe.

Podstawowe godziny pracy gabinetu:

  • Poniedziałek, wtorek, czwartek  9.00 – 13.00
  • Środa 9.00-12.30


Aleksandra Charusta
psycholog
acharusta@ath.bielsko.pl
33 82 79 436
L 014

©2024 Uniwersytet Bielsko-Bialski. Wszystkie prawa zastrzeżone. 

Zapisano