- Strona główna
- Aktualności
- Kiedy do psychologa? Kiedy do psychiatry? Mini przewodnik po możliwych formach pomocy „dla duszy”
Kto jest kim? Psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologia. Psychologowie mogą pracować w wielu obszarach – nie każdy magister psychologii specjalizuje się w udzielaniu pomocy psychologicznej.
Spora część psychologów pracuje w biznesie, działach HR, zajmuje się badaniami kierowców lub prowadzi badania naukowe. Są psychologowie wyspecjalizowani w diagnozie np. małych dzieci lub pracujący tylko z dziećmi. Szukając psychologa warto zwrócić uwagę na jego zainteresowania zawodowe, doświadczenie, dodatkowe szkolenia, które odbył.
Psychoterapeuta
Zazwyczaj to psycholog, który ukończył dodatkowe, zwykle 4-letnie szkolenie z zakresu psychoterapii. Czasami psychoterapeutami zostają też osoby o wykształceniu pedagogicznym lub medycznym. Jeśli osoba ukończyła taki kurs lub jest w trakcie, potwierdza to dodatkowe kompetencje z obszaru udzielania pomocy psychologicznej i psychoterapii.
Terapeuta uzależnień
Terapeutami uzależnień mogą zostać osoby z wykształceniem psychologicznym, medycznym lub pokrewnym. Konieczne jest ukończenie specjalistycznego szkolenia w tym zakresie. Terapeuci uzależnień specjalizują się w diagnozie i leczeniu różnego rodzaju uzależnień zarówno od substancji jak i tzw. uzależnień behawioralnych. Zajmują się także problematyką współuzależnienia i DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików).
Psychiatra
Psychiatra jest lekarzem ze specjalizacją w zakresie psychiatrii. Niektórzy psychiatrzy kończą też dodatkowe szkolenie w zakresie psychoterapii. Jedynie psychiatrzy mogą przepisywać leki. Zajmują się diagnozą oraz leczeniem farmakologicznym różnych problemów związanych z psychiką. Są w tym wyspecjalizowani, dlatego, gdy podejrzewamy u siebie trudności w obszarze zdrowia psychicznego, warto od razu konsultować się z psychiatrą zamiast lekarzem rodzinnym. Psychiatra może też kierować na specjalistyczne leczenie, na przykład oddziały terapeutyczne. Do psychiatry nie trzeba mieć skierowania.
Kiedy do psychologa/psychoterapeuty?
Decyzja o zgłoszeniu się do psychologa lub psychoterapeuty może być podyktowana bardzo wieloma czynnikami. Nie sposób ocenić czy jakiś problem „kwalifikuje się” bądź nie do konsultacji – to bardzo indywidualna sprawa i indywidualna decyzja. Jeśli czujemy, że potrzebujemy porozmawiać o swoich sprawach z kimś niezależnym – jest to wystarczający powód żeby zgłosić się na konsultację. Pierwsza konsultacja, czasem kilka pierwszych, służą zdiagnozowaniu sytuacji oraz potrzeb w zakresie pomocy psychologicznej. Wielu osobom wystarczą jedno lub kilka spotkań, inni potrzebują nieco dłuższego kontaktu z psychologiem lub też psychoterapii.
Psychoterapia jest zazwyczaj dłuższym cyklem spotkań, podczas których pracuje się nad zmianą w ustalonym z terapeutą obszarze. Istnieją bardzo różne nurty terapeutyczne czyli sposoby pracy terapeutycznej. Różnice w tych nurtach przekładają się na metody pracy, aktywność terapeuty, rozumienie problemu klienta/pacjenta. Na to, jak wygląda terapia ma wpływ również osobowość terapeuty. Dla wielu klientów/pacjentów ma również znaczenie wiek terapeuty, a także jako płeć.
Psychoterapia może odbywać się w trybie ambulatoryjnym – zgłaszamy się do psychoterapeuty raz w tygodniu, czasem na raz dwa tygodnie. Najczęściej ma formę terapii indywidualnej. Możliwa jest też terapia grupowa. Czasem odbywa się w trybie ambulatoryjnym – spotkania raz/dwa razy w tygodniu przez określony czas. Psychoterapia grupowa prowadzona może być też w trybie oddziału dziennego (pacjenci przychodzą na zajęcia codziennie, zwykle przez kilkanaście tygodni) lub stacjonarnego (terapia połączona z ciągłym pobytem na oddziale). Istnieją specjalne oddziały terapeutyczne przeznaczone do leczenia określonych grup zaburzeń. Na tego typu oddziały zazwyczaj potrzebne jest skierowanie od lekarza psychiatry. Leczenie w trybie pobytu na oddziale zwykle jest potrzebne w przypadku bardziej nasilonych problemów i objawów – często dotyczy uzależnień, poważnych zaburzeń odżywiania i innych problemów, które wymagają intensywnej pomocy.
Kiedy do terapeuty uzależnień?
Do poradni leczenia uzależnień, bo tam najczęściej pracują terapeuci uzależnień, można zgłosić się zarówno z tematem własnego uzależnienia (lub podejrzenia, że to może nas dotyczyć) jak
i współuzależnienia czy psychologicznych konsekwencji dorastania w rodzinie, w której ktoś miał problem z uzależnieniem. Podczas konsultacji z terapeutą uzależnień możliwa jest diagnoza sytuacji
i zaplanowanie dalszej pomocy. Poradnie oferują bardzo różne formy terapii: zarówno indywidualną jak i grupową w różnych trybach.
Kiedy do psychiatry?
Są jednak sytuacje, kiedy wizyty u psychologa czy psychoterapeuty mogą okazać się niewystarczające. Bezwzględnym wskazaniem do konsultacji z lekarzem psychiatrą jest pojawienie się myśli lub zamiarów samobójczych lub też stan po próbie samobójczej. Konsultacja jest konieczna wtedy, gdy ze względu na swój stan psychiczny osoba zaczyna zagrażać sobie albo innym. W sytuacji poważnego zagrożenia konsultacja powinna odbyć się w trybie pilnym – na Izbie Przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego lub przy udziale pogotowia ratunkowego.
Poza sytuacjami nagłymi i zagrażającymi, warto skorzystać z konsultacji z lekarzem psychiatrą gdy:
Gdzie można bezpłatnie szukać pomocy psychologicznej i psychiatrycznej
w okolicy?
1. Ośrodki i punkty interwencji kryzysowej (pomoc psychologiczna):
2. Poradnie dla Dzieci i Młodzieży Fundacji Błękitny Krzyż – dla osób do 26 r.ż. uczących się (pomoc psychologiczna, psychoterapia)
3. Poradnie zdrowia psychicznego (zarówno pomoc psychologiczna, psychoterapia jak i możliwość konsultacji z lekarzem psychiatrą):
Poradnie zdrowia psychicznego znajdują się właściwie w każdym mieście, wyżej podane są jedynie wybrane w okolicy Bielska.
4. Leczenie uzależnień, współuzależnienie, DDA:
——————–
Uniwersytet Bielsko-Bialski tak jak inne wyższe szkoły umożliwia wszystkim studentom skorzystanie z bezpłatnej pomocy psychologicznej. Jeśli czujesz, że zmiana Cię przerasta, lub masz inny problem, z którym nie możesz sobie poradzić, pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Z konsultacji mogą również skorzystać osoby, które zmagają się ze stresem, wątpliwościami, doświadczają niepokoju lub obniżenia nastroju, lub po prostu czują, że potrzebują rozmowy. W celu ustalenia terminu spotkania można kontaktować się, pisząc na adres: acharusta@ubb.edu.pl (proszę korzystać ze skrzynki UBB) lub dzwoniąc pod numer 33 82 79 436.
Nazywam się Aleksandra Charusta i jestem dyplomowanym psychoterapeutą psychodynamicznym. Od 7 lat pracuję jako psycholog, od 4 jako psychoterapeuta. Doświadczenie zawodowe zdobyłam w różnych instytucjach, wspierając psychologicznie dzieci, młodzież i osoby dorosłe.
Podstawowe godziny pracy gabinetu:
Aleksandra Charusta
psycholog
acharusta@ubb.edu.pl
33 82 79 436
L 014
©2024 Uniwersytet Bielsko-Bialski. Wszystkie prawa zastrzeżone.